۲۷ تیر ۱۳۹۸

منوی بالا را از قسمت نمایش -> فهرست انتخاب کنید

سئو یا تبلیغات گوگل

سئو یا تبلیغات گوگل

آیا شما هم سر این دوراهی مانده اید که کدام از این دو بهتر است؟ سئو یا تبلیغات گوگل؟ آیا بعد از گذشت مدتی از تولید محتوا و اینکه در نتایج اول گوگل دیده نمی شوید حسابی افسرده شده اید؟ به نظرتان راه حل دیده شدن در گوگل چیست؟ سئو یا تبلیغات گوگل اگر شما هم سوالات بالا را دارید با وبمسترمنتور همراه شوید تا با هم این موضوع را بررسی کنیم.

در ابتدا بهتر است مزایا و معایت این دو مولفه را بررسی کنیم. سپس به تحلیل بیشتر سئو و تبلیغات گوگل می پردازیم در نهایت با خواندن همه موارد شما تصمیم بگیرید که با توجه به نوع کسب و کارتان بهتر است روی سئوی سایتتان سرمایه گذاری کنید و یا اینکه سر کیسه را شل کنید و  یک راست سراغ تبلیغات در گوگل بروید!

مزایا و معایب سئو سایت

مزایای سئو :

 • رایگان در گوگل دیده می شوید!
 • به صورت ارگانیک در نتایج گوگل دیده می شوید و اطمینان مردم به شما بیشتر خواهد بود.
 • وقتی به صفحه اول برسید و همیشه روی سئو کار کنید بعید است به این زودی ها از طرف گوگل کنار گذاشته شوید.
 • محدودیتی در تعداد نمایش ندارید و روزانه هزاران بازدید به سمت سایت خود جذب می کنید.
 • به برند سازی شما کمک شایانی میکند.
 • اگر چرخه گشت زنی بازدید کننده در سایت را مدیریت کنید می توانید به درآمد های بالا برسید!

معایب سئو :

 • باید مدام تولید محتوای با کیفیت کنید.
 • با کپی از سایت دیگران به نتیجه نمی رسید!
 • در کلمات کلیدی پر رقابت باید صبر ایوب داشته باشید!
 • حتی در بهترین و بی رقابت ترین کلمات کلیدی باید چندین روز صبر کنید تا گوگل شما را فهرست کند.
 • در صورت بروز مشکلات در سرور و هاست شما و پایین بودن سایتتان به مدت چند روز ممکن است از نتایج گوگل حذف شوید.
 • کار پر زحمت و تخصصی ایست و اگر متخصص نیستید باید به متخصصین این حوزه اعتماد کنید که کار پر ریسکی ایست!
 • به صرف تولید محتوا تضمین ورود به صفحه اول گوگل را ندارید!
 • ورود به صفحه اول هم پایان کار نیست و لینک های اول تا سوم گوگل ۸۰٪ کلیک بیشتر نسبت به بقیه لینک ها را دریافت میکنند.

مزایا و معایت تبلیغات در گوگل

مزایای تبلیغات در گوگل :

 • حداکثر یکساعت بعد از تایید تبلیغ در صفحه اول گوگل هستید.
 • در صورت تنظیمات درست بودجه بندی تبلیغات و نرخ کلیک می توانید نفر اول صفحه اول باشید!
 • لینک های تبلیغات گوگل شباهت بسیاری به لینک های ارگانیک دارد و توسط کاربران آماتور تشخیص داده نمی شود.
 • نرخ کلیک خور آن بسیار بالاست.
 • با هر کلمه کلیدی که دوست دارید می توانید در صفحه اول نفر اول باشید! (البته با توجه به بودجه بندی و تنظیمات درست کمپین)
 • می توانید شماره تلفن های خود را در لینک تبلیغات ذکر کنید.
 • تفریبا هر چی دوست دارید خودتان برای تبلیغ می نویسید!
 • آمار کلیک ها و نمایش های تبلیغ را مشاهده میکنید.
 • صفحه ای که میخواهید کاربر با کلیک روی تبلیغ وارد آن شود را مشخص میکنید.
 • اگر استراتژی درستی داشته باشید به راحتی می توانید با هزینه ای که برای هر کلیک می دهید درآمد بالایی کسب کنید.

معایت تبلیغات در گوگل :

 • با توجه به اینکه در ایران ساکن هستید دامنه .ir را نمی توانید برای تبلیغ وارد کنید.
 • برخی تبلیغات ممنوعه مانند تبلیغات دارو و جراحی و پزشکی با محدودیت هایی روبروست.
 • تبلیغات شما باید به تایید گوگل برسد.
 • با توجه به قیمت دلار پرداخت هزینه های کلیک برای هر کسی قابل پرداخت نیست!!!
 • اگر درست عمل نکنید و استراتژی درستی نداشته باشید پولتان را شدیدا به هدر داده اید!
 • به محض اینکه بودجه تبلیغات شما تمام شد از نتایج تبلیغات گوگل حذف می شوید!
 • در صورت داشتن رقیب و پیشنهاد بالاتر رقم او برای تبلیغات وی در رتبه بالاتری از شما قرار خواهد گرفت!

خوب با همه این تفاسیر و گفتن معایب و مزایای هر کدام از مولفه های نمایش در صفحه اول گوگل شاید کمی گیج شده باشید که بالاخره چی کار کنید!؟ برای همین یکسری موارد دیگر هم باید با هم بررسی کنیم که به این نتیجه برسیم که در نهایت سراغ کدامیک از این ها برویم…!

چرا سئو همیشه انتخاب اول است؟

با توجه به اینکه سئو سایت یک کار تقریبا رایگان است و وقتی شما وارد صفحه اول گوگل شدید و موارد سئو را همیشه رعایت کردید در بیشتر موارد همان جا خوش خواهید کرد!!! پس چه کاریست که برویم و پول الکی به گوگل بدهیم! اول شانس خود را امتحان میکنیم و با تولید محتوای با کیفیت و درست و حسابی جناب گوگل خودش ما را به صفحه اول نتایج خود دعوت خواهد کرد. پس بهتر است ابتدا روی مسائل سئو کار کنیم. البته این خود یک استراتژی مهم لازم دارد و مهمترین استراتژی آن انتخاب صحیح کلیمات کلیدی ایست.

البته انتخاب سئو به نوع کسب و کار شما نیز بر میگردد. در صورتیکه سایتی هستید که با تولید محتوا کسب درآمد میکنید بهتر است تمام توان خود را روی سئو قرار دهید.

چطور کلمات کلیدی مناسب برای سئو انتخاب کنیم؟

اگر تازه کار هستید و جدیدا وارد دنیای دیجیتال مارکتینگ و سئو شده اید سراغ کلمات کلیدی پر رقابت رسته کاری خود نروید! این یک خودکشی ایست. یک کار کاملا احمقانه خواهد بود. زیرا با این همه رقیب که سالها پیش از شما کار سئو را پیش گرفته اند و روی کلمه کلیدی های پر مخاطب کار کرده اند کاری که شما انجام میدهید مانند آب در هاونگ کوبیدن است! خوب حتما با خود می گویید پس باید چه کار کرد؟

بگذارید یک حساب ریاضی با هم داشته باشیم به فرض با کلمه کلیدی پر رقابت و پر بازدید شما روزانه ۳۰۰ بازدیدکننده از گوگل دریافت میکنید و با کلمات کلیدی مرتبط کم بازدید تر شما روزانه ۳۰ بازدیدکننده دریافت میکنید پس بیایید ۱۰ تا کلمه کلیدی مشابه کم بازدیدتر را سئو کنید که جمعا شما هم روزانه همان ۳۰۰ ورودی را دریافت کنید. خیلی راحت است! بجای اینکه کاسه چه کنم دست بگیریم بهتر است که وارد عمل شویم و کلمات کلیدی را آنالیز کنیم. بهترین راه آنالیز و یافتن کلمات کلیدی مرتبط خود گوگل است! کافیست کلمه پر بازدیدی که فکر میکنید ورودی بالایی دارد را در گوگل جستجو کنیم در پایین صفحه یکسری کلمات کلیدی مرتبط را خواهیم یافت که می توانیم روی آنها کار کنیم.

چطور کلمات کلیدی مناسب را برای سئو انتخاب کنیم؟

نکته مهم دیگر که معمولا از دید وبمسترها مخفی می ماند و به آن توجهی نمی کنند کلمات کلیدی ایست که به نظر آنها پر بازدید است اما وقتی روی آنها یک آنالیز ساده انجام میدهیم میبینیم که این کلمه کلیدی اصلا توسط مخاطبان آن حوزه جستجو نمی شود!!! پس به اینکه شما در ارتباط با کلمات کلیدی چه فکری میکنید با چیزی که کاربران جستجو میکنند ممکن است تفاوت بسیاری وجود داشته باشد.

برای اینکه بدانید چطور می توانید تعداد کلیک و بازدید کلمات کلیدی حوزه کاریتان را بیابید باید به سایت گوگل ترندز مراجعه کنید. سایتی با نمایش نمودار و مقایسه کلمات کلیدی به شما در انتخاب مقالات مرتبط با کلمه کلیدی کمک می کند.حتما به این سایت سر بزنید و کلمات مرتبط با کسب و کار خود را در آن جستجو کنید. از نتایج به دست آمده شگفت زده خواهید شد! ابزار دیگر سایت گوگل کیورد پلنر هست که کاری مشابه با همان نتایج پایین صفحه را که در بالاتر توضیح دادم برای شما انجام میدهد. این سایت هم می تواند به شما در انتخاب صحیح کلمات کلیدی کمک کند!

پس چه وقت سراغ تبلیغات گوگل برویم؟

خوب این همه راجع به سئو صحبت کردیم الان حتما با خودتان میگویید که پس کی باید سراغ تبلیغات گوگل رفت؟ تبلیغات گوگل برای کسب و کارهایی خوب جواب می دهد که نسبت ارزش هزینه تبلیغات به خدمات یا محصولاتی که ممکن است به کاربران بفروشند بسیار ناچیز و یا بهتر بگویم به صرفه است.

برای این موضوع هم باید حتما سایت شما خیلی خوب طراحی شده باشد و استراتژی بازاریابی اینترنتی و همچنین جذب مخاطب در آن به خوبی اجرا شده باشد. به محض ورود کاربر به سایت شما به عنوان هزینه کلیک بین ۱ سنت تا ۱ دلار و حتی در برخی موارد بالاتر باید پرداخت کنید. پس اگر صفحه فرودی که کاربر وارد آن می شود به درستی با طراحی نشده باشد. جز ضرر و اتلاف هزینه هیچ چیزی برای شما نخواهد داشت. پیشنهاد میکنم اگر هنوز نتوانسته اید استراتژی خاصی برای صفحه فرودی که کاربر با کلیک روی تبلیغات گوگل وارد آن میشود پیدا نکرده اید، حداقل از وی اطلاعات ایمیل و شماره همراه اش را درخواست کنید. تا اطلاعات افرادی که به کسب و کار شما علاقه دارند را جمع آوری کرده باشید و با استفاده از سایر روش های بازاریابی بتوانید بازدیدکننده را به خریدار تبدیل نمایید.

نتیجه گیری

خوب بعد از تمامی صحبت هایی که راجع به تبلیغات در گوگل و سئو کردیم و با بررسی های انجام شده ، شما باید به کسب و کار خود و انتظاری که می خواهید از نمایش سایت شما در صفحه اول گوگل برآورده شود به این مسائل بپردازید. اما اگر تجربه و یا پیشنهاد من را میخواهید باید به شما بگویم که اگر در ابتدای راه هستید و تازه کسب و کار اینترنتی راه اندازی کرده اید شده اید بهتر است ابتدا با سئو شروع کنید ، مگر اینکه یک محصول و یا خدمت مشخص دارید و یک سایت خوب و قابل اعتماد طراحی کرده اید و یک استراتژی مناسب را از پیش طراحی کرده اید و با چشم باز وارد بازاریابی اینترنتی شده اید می توانید سراغ تبلیغات گوگل بروید و از این ابزار بسیار قوی برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید.

منبع نوشته:وبمستر منتور


عضویت در کانال تلگرام وبمسترمنتور

درباره نویسنده

در سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت در زمینه کسب و کار اینترنتی کردم.در آن زمان اگر یک وب سایت خوب در رابطه با بازاریابی اینترنتی وجود داشت من کمتر نیاز به آزمون و خطا داشتم.بعد از ۱۱ سال میخواهم تجربیاتم را در اختیار عزیزانی بگذارم که جدیدا وارد این حوزه شده اند.تجربیاتی که با نوشتن مقالاتی در حوزه کسب و کار اینترنتی و بازاریابی اینترنتی به علاقه مندان انتقال داده شود.به امید اینکه موثر باشد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *